آسیب‌شناسی پایگاه‌های مقاومت بسیج مساجد

تاملی در دلایل کاهش قدرت بسیج کنندگی اجتماعی جریان حزب الله

۹۹/۰۹/۴، ۱۱:۵۵ ق٫ظ

به نظر بنده، این توده‌های مردم نیستند که ضدانقلاب شده و از بسیج فاصله گرفته‌اند، بلکه این بسیج است که به‌طور شگفت و تاسف برانگیزی از آرمان‌های خویش غافل شده و حرارت انقلابی خویش را از دست داده است!

به گزارش «ایام»، عبدالحمید بیات؛ فعال فرهنگی در یادداشتی به دلایل کاهش قدرت بسیج کنندگی جریان حزب الله پرداخته است. متن این یادداشت را که در صفحه اجتماعی سنگر مسجد منتشر شده است می خوانید:

تاملی در دلایل کاهش قدرت بسیج کنندگی اجتماعی جریان حزب الله
همه علاقمندان و دلسوزان به بسیج، متوجه این موضوع شده‌اند که پایگاه‌های بسیج و سازمان بسیج مستضعفین، غالباً در بسیجِ همه ظرفیت‌ها برای اهداف اسلام و انقلاب، کارآمدی سابق را نداشته و صرفا در ساماندهی بخشی از ظرفیت‌ها موفق هستند. در واقع ما «همه ظرفیت‌های موجود» را در پایگاه‌هایمان با مؤلفه‌های ذیل تخصیص زده‌ایم:
– ظرفیت صرفاً باید انسانی باشد. (ناظر به نفرات هستیم و سایر ظرفیت‌های بومی و محلی و ملی و ورزشی و محیط‌زیست و کشاورزی و صنعت و اصناف و… را غافلیم)
– انسان‌های مخاطب ما باید جوان و ترجیحاً دانش آموز باشند.
– ظاهر انسان‌ها حتماً مذهبی باشد.
– گرایش سیاسی آنها حتما نزدیک به جریان اصولگرایی باشد.
بدیهی است توصیف فوق، ناقص و مقداری بزرگ‌نمایی شده است اما وضعیت بسیاری از پایگاه‌های بسیج را نشان می‌دهد. البته بعد دیگر ماجرا، برنامه‌های طراحی شده در بسیج است که در قالب طرح صالحین، اردوهای دانش‌آموزی، ایست و بازرسی، کلاس‌های تقویتی، برنامه‌های تفریحی مثل مسجدنت(!) و امثال آن نیز از کارهای فراگیر پایگاه‌های بسیج می‌باشد. خب طبیعتاً در چنین شرایطی، امکان ارتباط با توده‌های مردم و به کارگیری همه ظرفیت‌ها برای اهداف اسلام و انقلاب اساساً برقرار نیست. مگر برنامه‌های مذکور، اهداف کلان انقلاب اسلامی بودند؟ آیا انجمن حجتیه در دوران پهلوی نمی‌توانست اغلب برنامه‌های مذکور را اجرا کند؟ آیا برای اجرای برنامه‌های مذکور با مخاطبان مشخص، نیاز خاصی به انقلاب اسلامی وجود داشت؟
به نظر بنده، این توده‌های مردم نیستند که ضدانقلاب شده و از بسیج فاصله گرفته‌اند، بلکه این بسیج است که به‌طور شگفت و تاسف برانگیزی از آرمان‌های خویش غافل شده و حرارت انقلابی خویش را از دست داده است! فعال‌ترین پایگاه‌های بسیج حداکثر نقش تربیت مذهبی نوجوانان را برعهده گرفته‌اند و اساساً آن آرمان‌های متعالی که مد نظر امام خمینی(ره) بود، از اذهان بسیاری از ما پاک شده است. در نتیجه در بسیاری معرکه‌های انقلاب اسامی در برابر کفر و استکبار جهانی، ما خودمان را بیرون جبهه تلقی کرده و مسئولیت کارها را بر عهده رهبری و چند نفر معدود از سران کشور و نخبگان تلقی می کنیم! ما پایگاه‌های بسیج در جریان بیداری اسلامی، دور زدن تحریم‌ها، جنبش نرم‌افزاری، نهضت تولید علم، رونق تولید، همبستگی ملی، سند ٢٠٣٠، ثبت تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی، جنگ فقر و غنا، مبارزه با اشرافی‌گری و رفاه طلبی و بسیاری مسائل مهم دیگر، خودمان را کنار کشیدیم و به‌جای آن‌که در وسط معرکه بایستیم و برای آرمان‌های انقلاب مجاهدت کنیم، به گروهی معترض و اپوزوسیون علیه مسئولین جمهوری اسلامی تبدیل شده‌ایم!
چند پایگاه بسیج را می شناسید که موضوعات مذکور مشغول فعالیت باشند؟ اساسا در سازمان بسیج مستضعفین، کدام برنامه‌های راهبردی برای فعال کردن ظرفیت مردمی در انجام موضوعات مذکور وجود دارد؟ مگر قرار نبود «بسیجی در وسط میدان باشد تا فضیلت‌های اصلی انقلاب زنده بماند»؟ چرا میدان را گم کرده‌ایم؟ باید باور کنیم اگر ما نمی‌توانیم ظرفیت‌های مردمی را پای کار انقلاب بیاوریم، دقیقا به این علت است که خودمان در وسط معرکه نیستیم!
بیایید یک بار دیگر این جملات امام راحل در خصوص وظیفه کلیدی خودمان را مرور کنیم، شاید آتشفشان درون‌مان دوباره غریدن گرفت و جهانی را شعله‌ور ساختیم:
«باید بسیجیان جهان اسلام در فکر ایجاد حکومت بزرگ اسلامى باشند و این شدنى است، چرا که بسیج تنها منحصر به ایران اسلامى نیست، باید هسته‌های مقاومت را در تمامى جهان به وجود آورد و در مقابل شرق و غرب ایستاد.
شما در جنگ تحمیلى نشان دادید که با مدیریت صحیح و خوب مى‌توان اسلام را فاتح جهان نمود. شما باید بدانید که کارتان به پایان نرسیده است، انقلاب اسلامى در جهان نیازمند فداکاری‌های شماست و مسئولین تنها با پشتوانه شماست که مى‌توانند به تمامى تشنگان حقیقت و صداقت اثبات کنند که بدون امریکا و شوروى مى‌شود به زندگى‏ مسالمت‌آمیز توأم با صلح و آزادى رسید.
حضور شما در صحنه‌ها موجب مى‌شود که ریشه ضد انقلاب در تمامى ابعاد از بیخ و بن قطع گردد. من دست یکایک شما پیشگامان رهایى را می‌بوسم و می‌دانم که اگر مسئولین نظام اسلامى از شما غافل شوند، به آتش دوزخ الهى خواهند سوخت. بار دیگر تأکید می‌کنم که غفلت از ایجاد ارتش بیست میلیونى، سقوط در دام دو ابرقدرت جهانى را به دنبال خواهد داشت.» ( صحیفه امام، ج٢١، ص: ١٩۶)لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ganjnegar.ir/12894

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌ها

مصاحبه با پروفسور بویل درباره ابعاد حقوقی تسخیر سفارت آمریکا
دکترین ضرورت چیست؟
 محاکمه شهروند آمریکایی در دوران کاپیتولاسیون
محکومِ آمریکایی
 سخنرانی حجت الاسلام الهی خراسانی
پیامبری که نمی‌شناسیم
مشاهده همه


تازه‌های شبکه‌های اجتماعی