مهدی ابراهیمی

روستا به مثابه سنگر تولید

۹۹/۰۵/۲۳، ۳:۱۰ ب٫ظ

هجمه‌های خواسته و ناخواسته‌ای که دستگاه رسانه‌ای و هنری نسبت به کم ارزش بودن روستایی، تمسخر لهجه، تبلیغ منفی روستایی به جای تبلیغ سادگی روستایی، خطاب‌هایی سخیف مثل چوپان، قلعگی، دهاتی و … که در محاوره تکرار می‌شود؛ دست به دست هم داده تا جوان روستایی احساس تعلق و هویت روستایی خود را آشکارا فریاد نزند.

به گزارش «ایام»، مهدی ابراهیمی، فعال فرهنگی، در صفحه شخصی خود گزارشی از حضور جمعی از فعالان فرهنگی، هنری و رسانه‌ای در روستای حاجی‌بیگی از توابع کدکن شهرستان تربت حیدریه خراسان به دعوت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی خراسان رضوی منتشر کرده است و طی آن حضور و فعالیت مسعود نبی‌دوست، فعال روستائی را در این روستا روایت کرده و با تأکید بر لزوم طرح‌ریزی برای روستا از درون روستا، از اصلاح نگاه‌های کلیشه‌ای و رسانه‌زده به روستا گفته است. متن کامل گزارش را در ادامه می‌خوانید:‌

اینجا روستای حاجی‌بیگی از توابع کدکن شهرستان تربت حیدریه است. چند روز پیش با جمعی از فعالان، هنری، فرهنگی و رسانه‌ای مهمان مسعود نبی‌‌دوست بودیم. حکایت مفصل مهاجرت مسعود را در صفحه خودش باید جداگانه دنبال کنید؛ اما بپردازیم به نکاتی درباب حاجی‌بیگی، مسعود نبی‌دوست و طرح‌های روستایی:

اول: شناخت قواعد و هنجارها، بایدها و نبایدها، روابط انسانی، روابط اقتصادی و ساختار تولید در هر روستا متفاوت است. مسعود نبی‌دوست اگرچه زاده شهر است؛ اما به خوبی فهمیده چگونه باید وارد روستا شود. وارد روستا شدن، آیین‌نامه نانوشته‌ای دارد که او به خوبی آن را درک و فهم کرده است.

دوم: این که چه زمانی طرح او برای روستای حاجی بیگی به بار خواهد نشست، اصلاً مهم نیست.حتی اگر شکست را تجربه کند، مقدمه یک آغاز باشکوه است.

سوم: مسئله روستا در ایران مهم بوده و الان هم هست. از بین بردن ساختارهای تولید در روستا با اجرای طرح‌ها و الگوهایی واحد مثل «طرح هادی» یا الگوی واحد «بوم‌گردی» در روستاها اگر خیانت نباشد، غفلت و جهالت است.
عمدتاً کسانی که برای روستاها نسخه می‌پیچند در روستا زندگی نکرده‌اند.

چهارم: بهترین کارِ مسعود نبی‌دوست مطالعه روستای هدف بوده است؛ از جمع کردن خاطرات شفاهی روستا تا جمع کردن انواع گونه‌های گیاهان دارویی و دست به بیل شدن و کار کردن.

پنجم: موفقیت هر طرحی برای پیشرفت پایدار روستا در گرو پذیرفتن قواعد رفتاری روستاییان است که با شهرنشینی تفاوت بسیار دارد.

ششم: کار مسعود نبی‌دوست از جهات مختلفی ارزشمند است. افق هویت‌بخشی به روستا، تقویت احساس افتخار به زیست و زندگی روستایی، شناسایی داشته‌ها و فرصت‌های انسانی و طبیعتِ خدادادی، درون‌زا بودن طرح‌های فرهنگی و اجتماعی، همیار شدن با اهالی روستا از نقاط قوت حضور مسعود نبی‌دوست در روستای حاجی‌بیگی است. اما این که هنوز جوانان روستا این ارزش‌ها را باور کنند، زمان‌بر است. به خصوص با هجمه‌های خواسته و ناخواسته‌ای که دستگاه رسانه‌ای و هنری نسبت به کم ارزش بودن روستایی، تمسخر لهجه، تبلیغ منفی روستایی به جای تبلیغ سادگی روستایی، خطاب‌هایی سخیف مثل چوپان، قلعگی، دهاتی و … که در محاوره تکرار می‌شود؛ دست به دست هم داده تا جوان روستایی احساس تعلق و هویت روستایی خود را آشکارا فریاد نزند.
از این طرف تولید برخی نماهنگ‌ها و سرودها که روستاها را سرسبز و یک مکان تفریحی نشان می‌دهد، نیز اغراق‌آمیز است.
دستگاه دینی، فرهنگی و اجتماعی کشور باید سرفصل جدیدی را با عنوان «روستا به مثابه سنگر تولید و حفظ ارزش‌های الهی» افق‌گشایی کند. پیشرفت روستا مستلزم نگاه همه جانبه با محوریت هنر و رسانه است. البته کسانی در این عرصه موفق ترند که روستایی فکر کنند، روستایی زندگی کنند و از صبر، حوصله، بلند نظری و بلند فکری برخوردار باشند.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ganjnegar.ir/10486

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌ها

مصاحبه با پروفسور بویل درباره ابعاد حقوقی تسخیر سفارت آمریکا
دکترین ضرورت چیست؟
 محاکمه شهروند آمریکایی در دوران کاپیتولاسیون
محکومِ آمریکایی
 سخنرانی حجت الاسلام الهی خراسانی
پیامبری که نمی‌شناسیم
مشاهده همه


تازه‌های شبکه‌های اجتماعی