نبرد در خط پایان/ کرونا از زبان مسئول آرامستان‌های سبزوار

۹۹/۰۴/۲۳، ۹:۲۱ ق٫ظ

خانواده‌ها کسی را ندارند که به خاطر از دست دادن عزیزشان دلداری‌شان بدهد. غسال‌ها این موضوع را باری به دوش خود می‌بینند. به آن‌ها ملحق می‌شوند و خود را در غم آن‌ها شریک می‌دانند… اجسادی که از خانه‌ی سالمندان می‌آورند، فقط یک نفر از پرستاران خانه‌ی سالمندان همراهش هست. غسال‌‌ها تا لحظه‌ی آخر همراه جنازه هستند… بارها پیش آمده میت فوت عادی به آرامستان آورده‌اند، ولی کسی نبوده همراهی‌اش کند. ترس باعث تنهایی این میت شده و همکاران خودشان زیر تابوت او را گرفته‌اند.

به گزارش «ایام»، یکی از مهم‌ترین تبعات شرایط خاص شیوع کرونا در کشورمان، چگونگی تدفین فوتی‌های ناشی از کروناست. از طرفی تغسیل اموات، دغدغه دینی و باور فرهنگی جامعه ایران است و از طرف دیگر، اطلاع‌رسانی نادرست تلاش‌های دست‌اندرکاران برای کنترل این مسئله، در حال سوژه شدن در رسانه‌های غربی برای ناامید کردن مردم ایران بود.
از زبان قاسم دارینی؛ معاون امور آرامستان‌های شهرستان سبزوار و عضو هیئت مدیره سازمان‌ آرامستان‌های کشور، روایت را می‌خوانید که از تلاش‌ها برای خالص ماندن نیت «قربه الی الله» غسل‌دهندگان و کنترل شرایط برای رفع دغدغه مردم داغ‌دار گفته است.

کرونا از زبان مسئول آرامستان‌های شهرداری سبزوار قاسم دارینی
غافل‌گیر نشدیم

غسّال بودن یکی از سخت‌ترین شغل‌های دنیاست. کمتر کسی به این قشر توجه دارد. بعد از همه‌گیری ویروس کرونا، ارزش کار غسّال‌ها بیشتر مشخص شد. دارینی اوایل اسفند برای جلسه‌ای کاری به تهران می‌رود تا قبل از رسانه‌ای شدن اپیدمی کرونا، اقداماتی که برای حفاظت پرسنل در دستور کار قرار گرفته را هماهنگ کند: «ما از قبل آماده بودیم. یازدهم اسفند ماه بحث کرونا در سبزوار جدی شد. اخباری که بیرون می‌آمد به همکاران ما هم منتقل می‌شد. به خاطر تأمین امنیت روانی همکاران‌، لباس‌های حفاظت فردی، ماسک، دستکش تهیه کرده بودیم. با شهر‌هایی که درگیری بیشتری با کرونا داشتند، ارتباط گرفتیم تا از تجارب آن‌ها مطلع شویم. جلسات مختلفی گذاشتیم و روال پروتکل‌های بهداشتی را برای‌شان کامل توضیح دادیم و اجرا کردیم تا دچار ترس نشوند.»

فتوای حضرت آقا، فصل‌الخطاب بود

غسل و کفن کردن میّت‌های کرونایی ممکن بود برای غسّال‌ها خطراتی داشته باشد. رسید به اینجا که رهبر انقلاب فتوا دادند با مراعات کامل نکات بهداشتی و استفاده از تجهیزات ایمنی، باید حداقل واجب در مورد غسل، کفن، نماز میت و دفن انجام گیرد. در صورت عدم امکان غسل ترتیبی هم باید به صورت ارتماسی غسل داده شود و اگر هیچگونه امکانی برای غسل نبود، می‌تواند تیمم صورت گیرد: «با مشورت مسئولان، بند اول فتوای رهبری را اجرا کردیم. همه با نیت قربه الی الله تا پای غسل، انتقال و دفن اموات کرونایی، محکم ایستادیم. جلسه‌ای با غسّال‌ها برگزار کردیم و گفتیم غسل، یک واجب کفایی است. باید نیت‌تان قربه إلی الله باشد. این‌که بگویید این فوتی کرونایی را می‌شوییم از ترس مدیر درست نیست. بعد هم گفتیم که شما می‌توانید نیایید، گروه جهادی اعلام آمادگی کردند که ورود ‌کنند.»

بی‌ادعا در قلب میدان

غسّال‌ها در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند، اما بدون تعارف مجاهدت‌شان کمتر دیده شد. دارینی که از نزدیک شاهد مجاهدت غسّال‌ها است، از سختی‌هایی می‌گوید که غسّال‌ها متحمل شدند: «واقعا روزهای سختی را ‌گذراندیم. خصوصاً روزهای اول که بحث روانی بود. بعضی‌ از همکاران، نمی‌توانستند به خانه‌هایشان بروند. کسی که وسط روز می‌خواهد به خانه برود، برایش تاکسی تلفنی می‎‌گیریم. راننده‌ی تاکسی‌ تا می‌فهمد آرامستانی هست، از ترس نمی‌آید. بعد هم راننده‌ای که مخصوص اموات کرونایی گذاشتیم، یک روز آمد و با ناراحتی گفت: “خانمم گفته می‌روم خانه‌ پدرم. می‌ترسم کرونا بگیری یا به من منتقل کنی.” نگاه‌های مردم، همکاران را اذیت می‌‌کند. البته کمی هم حق دارند. این از سختی‌های کار ماست. خیلی‌ها به خاطر ترسی که وجود دارد، از ما دوری می‌کنند.»

اولین فوتی

دارینی از اولین فوتی کرونایی اینطور می‌گوید: «اولین فوتی، اهل سبزوار بود. اما در تهران درگیر کرونا شده بود. جسد را قبل از انتقال باید برابر پروتکل‌ها پلمپ کنند و بعد به شهری دیگر انتقال دهند. اما آن جسد نه غسل داده شده بود و نه کفن داشت. بچه‌های ما جسد را در این‌جا شستند. به دادستان اطلاع دادیم و ایشان نامه‌ای به سازمان علوم پزشکی‌ نوشتند. قرار شد بخش‌نامه کنند که هر جسدی به جای دیگری منتقل می‌شود، در همان شهرداری مبدأ تغسیل شود.»

کرونا از زبان مسئول آرامستان‌های شهرداری سبزوار قاسم دارینی

از زمانی که اولین میّت کرونایی در سبزوار کفن و دفن شد، رعایت نکات بهداشتی و ایمنی جدی شد. هر روز محیط غسال‌خانه، ضدعفونی می‌شد و این مساله کمی خیال غسال‌ها را راحت می‌کرد: «یخچال‌های فوتی‌های کرونایی یا مشکوک به کرونا را از فوتی‌های عادی جدا کردیم. البته غسال‌خانه یکی است. باید محیط غسال‌خانه قبل، حین و بعد از غسل دادن فوتی‌ها، ضدعفونی شود. زمانی که ضدعفونی می‌شود تا چند ساعت اثرات مواد ضدعفونی هست و نباید همکاران‌مان حضور داشته باشند. محیط آرامستان از ۱۲ ظهر به بعد خلوت‌تر می‌شود. مقرر شد غسل فوتی‌های کرونا ساعت ۱۲ به بعد باشد.»

خاطرات تلخ کرونا

از قدیم گفته‌اند میّت روی زمین نمی‌‌ماند. به لطف خدا، تاکنون هیچ جنازه‌ای، چه غریب و تنها، چه با قوم و خویش، در سبزوار روی زمین نمانده. دارینی در این باره می‌گوید: «یک نفر مشکوک به کرونا، فوت کرده بود. خانواده‌اش جنازه‌اش را در آرامستان گذاشتند و رفتند. دنبال خانواده‌اش رفتیم تا بیایند برای خواندن نماز، اجازه بدهند. خانواده‌اش آمدند و دور از جنازه ایستادند و همکاران ما تمام مراحل تدفین را انجام دادند. هزینه‌های دفنش را هم خودمان دادیم.
یک بار یک فوتی آوردند گفتند مشکوک به کروناست. ما هر چه دنبال گشتیم خانواده‌‌اش را پیدا نمی‌کردیم. با هزار زحمت پیدایشان کردیم. خانواده‌اش هم درگیر کرونا بودند. این‌ها نزدیک جنازه هم نمی‌خواستند بیایند. اما نمی‌شد. ولیِّ میت باید باشد که به اذن ایشان نماز بخوانیم. یک ماشین برداشتیم و پدرش را آوردیم. گفتیم فقط امضا کنید. پول هم نمی‌خواهد بدهید. همه‌ی کارهایش را خودمان انجام می‌دهیم. خود بچه‌ها رفتند میت را با کمال احترام دفن کردند.»

تاثیر کرونا بر رسم و رسوم مشهود است

کرونا خیلی از مناسبات اجتماعی و رسم و رسوم را کمرنگ کرده. قبلا اگر کسی فوت می‌کرد؛ آرامستان قیامت می‌شد. اما حالا ظاهرا از خانواده‌های داغدار کمتر کسی پایش را به آرامستان می‌گذارد: «بعضی خانواده‌ها دو یا سه نفر می‌آیند. کسی را ندارند که به خاطر از دست دادن عزیزشان دلداری‌شان بدهد و آرام‌شان کند. غسال‌ها این موضوع را باری به دوش خود می‌بینند. حداقل کاری که ازدست‌شان  برمی‌آید را انجام می‌دهند. به آن‌ها ملحق می‌شوند و خود را در غم آن‌ها شریک می‌دانند.
اجسادی که از خانه‌ی سالمندان می‌آورند، همراه میّت فقط یک نفر از پرستاران خانه‌ی سالمندان هست. غسال‌‌ها تا لحظه‌ی آخر همراه جنازه هستند. در این وضعیت، بارها پیش آمده حتی فردی که مرگ عادی داشته و به آرامستان آورده‌اند، ولی کسی نبوده همراهی‌اش کند. ترس باعث تنهایی این میّت شده. باز هم همکاران خودشان زیر تابوت او را گرفته‌اند. اهالی کوی گلستان [۱] قبلا شاید هزار نفر برای تشییع‌ می‌آمدند. الان دو سه نفر می‌آیند. این‌ها را با چشمان خودمان می‌بینیم و با قلب‌مان درد می‌کشیم.»
چند تکه پارچه‌ سفید و کمی خاک تربت، آغوش باز کرده‌ و میّت کرونایی را بغل‌ می‌کند. زنی کمی آن طرف‌تر از قبر، در میان خاک‌ها نشسته و چادر بر سرش کشیده و شانه‌هایش مدام می‌لزرد. غسال و گورکن در بالای قبر ایستاده‌اند و صلوات از لب‌شان و اشک از چشم‌هایشان جاری است. غسال دعا می‌کند این آخرین نفری باشد که بر اثر بیماری کرونا غسل می‌دهد و دفن می‌کند…

مصاحبه: جواد اصغرزاده
تنظیم: زهره فرهادی صدر


[۱] محله‌ای در مرکز شهر با سکونت حدود ۴ هزار نفر است. شغل‌ این اهالی خون‌گرم، خراطی و آهنگری است و بیشتر ابزار کشاورزی و دام‌پروری توسط این افراد ساخته می‌شود. با اینکه در مرکز شهر هستند اما از امکانات زیادی برخوردار نیستند. بافت قدیمی‌اش را حفظ کرده و نوسازی نشده. همین امر باعث تحمیل محرومیت به این منطقه شده است.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ganjnegar.ir/8618

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌ها

مصاحبه با پروفسور بویل درباره ابعاد حقوقی تسخیر سفارت آمریکا
دکترین ضرورت چیست؟
 محاکمه شهروند آمریکایی در دوران کاپیتولاسیون
محکومِ آمریکایی
 سخنرانی حجت الاسلام الهی خراسانی
پیامبری که نمی‌شناسیم
مشاهده همه


تازه‌های شبکه‌های اجتماعی